Červenec
Nejvíce oslabený orgán v červenci je krevní oběh
V červenci je nejvíce zatížen krevní oběh. Snížená funkce krevního oběhu se projevuje několika způsoby: změnou srdečního rytmu nebo tepu, mravenčením v horních nebo dolních končetinách, nebo jejich ztěžknutím. Příčinou mravenčení je v mnoha případech zablokovaná krční páteř, čímž dochází k menší inervaci a prokrvení končetin. Pro uvolnění krční páteře je velmi vhodná třístupňová reflexní terapie, pomůžeme jí však i pravidelným uvolňováním hlavního kloubu palce na pravé noze, protože ten v reflexní terapii odpovídá krční páteři.
Přímé reflexní plošky krevního oběhu neexistují, proto působíme na reflexní plošky všech orgánů, které s krevním oběhem souvisí. Jsou to především játra (rada na měsíc duben), která mají vliv na krvetvorbu, slezina (rada na měsíc září), která v důsledku reflexního působení na její plošku uvolní velké množství leukocytů (bílých krvinek), čímž se vyprázdní a způsobí zvýšení činnosti kostní dřeně. Dále působíme na lymfatický systém (rada na měsíc srpen), protože pomocí lymfy se červené krvinky transportují do sleziny, ledviny (rada na měsíc únor), které hrají roli při oddělování vody od krve, a v neposlední řadě působíme na reflexní plošku nadledvinek, protože kortikoidy, které se tvoří v kůře nadledvinek, stimulují tvorbu lymfocytů a adrenalin vytvořený v jejich dřeni zase ovlivňuje činnost srdečního svalu a tím pádem i správný rozvod krve v těle. Reflexní ploška nadledvinek se nachází na vrchním okraji reflexní plošky ledvin.
Krevní obraz zlepšuje komonicové víno. Je to lék, který ředí krev, pomáhá při křečových žilách i hemeroidech a vyrábí se následujícím způsobem: do 1 litru červeného, suchého, chemicky neupraveného vína naložíme 10 g. Komonice lékařské (Melilotus officinalis), necháme to 9 dní louhovat v tmavé místnosti a přecedíme. První 3 dny užíváme 3 x denně 1 kávovou lžičku komonicového vína a po zbytek kúry (než nám víno dojde) užíváme 3 x denně 1 polévkovou lžíci. POZOR! Neužíváme společně s léky na ředění krve, při krvácejících hemeroidech, silné menstruaci apod.
Vliv období znamení Raka na orgány (22.6 – 22.7)
Rak ovlivňuje žaludek, dvanáctník, hruď, mléčné žlázy a trávení.
Orgánům trávení (žaludku, slinivce, játrům) prospívá řapíkatý celer. Vysoký obsah minerálů v celeru působí příznivě i na klouby, kosti a tepny. Čerstvý řapíkatý celer se může přidávat do salátů, nebo použít na vaření různých pokrmů.
Při problémech s trávením je vhodné omezit sladkosti, čerstvé pečivo, smažená a ostrá jídla, jíst více zeleniny a častěji používat skořici, která podle tradiční čínské medicíny zahřívá trávicí trakt, čímž celkově podporuje metabolismus a odstraňuje poruchy trávení. Skořice také posiluje ledviny, sv. Hildegarda říkala, že působí proti plísním v organismu.
Cvik na trávení: sedneme si na paty, nadechneme se a při výdechu se skloníme ke kolenům a počítáme do šedesáti. V předklonu si konečky prstů masírujeme lícní kosti (linie žaludečního meridiánu).
Podle ajurvédy jsou noční hodiny mezi 22h a 3h nejhodnotnější z hlediska odpočinku a kvality spánku, proto v tuto dobu nejíme a odpočíváme.
Pálení žáhy je vyvoláno jícnovým reflexem, kdy se strava ze žaludku vrací zpět do jícnu, co vzniká důsledek překyselení organismu. Těmto potížím se dá předcházet úpravou stravy a snížením její množství, jí se častěji a v menších dávkách. Akutní pálení žáhy zmírníme sklenkou vlažné vody nebo jedlou sodu rozmíchanou ve vodě.
Změna jídelníčku také prospívá při dlouhotrvajícím pocitu únavy bez nějaké zjevné příčiny. Hlavním důvodem mnoha nemocí je totiž špatná strava, přitom kvalitní a jednoduchá strava nevyžaduje tvorbu tolika trávicích enzymů, šetří energii a dělá tělo odolnějším, proto bychom měli dávat přednost zelenině, má zásadité pH, neutralizuje kyseliny v těle a stimuluje funkci jater. Například mrkev a čekanka zvyšují tvorbu žluči, celer s ředkvičkami čistí játra a pomáhají při léčbě žloutenky a pórek zase regeneruje jaterní buňky.